Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Wymiana amortyzatorów – praktyczne porady dla kierowców

Pinterest LinkedIn Tumblr

Amortyzatory to jedna z najważniejszych części układu zawieszenia. O tym, jak ważną funkcję pełnią w każdym pojeździe, często przekonujemy się dopiero wtedy, kiedy zaczynają się zużywać. Jakie symptomy powinny zaniepokoić każdego kierowcę? Kiedy konieczna jest wymiana amortyzatorów? Na jakie koszty należy się przygotować? Sprawdź!

Za co odpowiedzialne są amortyzatory?

Amortyzatory są niezwykle ważnym elementem wpływającym na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Tworzą w samochodzie tak zwany układ tłumiący. Ich główną funkcją jest zapewnienie stałego kontaktu kół z nawierzchnią, tłumienie drgań, ograniczenie bujania, utrzymanie sprężyny zawieszenia w odpowiedniej pozycji. Ponadto, amortyzatory mają jeszcze jedno, ważne zadanie: skracać drogę hamowania.

O zużyciu się amortyzatorów mogą świadczyć następujące symptomy: kołysanie się pojazdu na nierównej drodze, niepokojące stukanie, podatność auta na silne podmuchy wiatru, wydłużenie drogi hamowania, wycieki oleju hydraulicznego. Warto mieć świadomość, że niesprawne czy zużyte amortyzatory będą negatywnie wpływać na pracę innych podzespołów i komponentów, na przykład systemu ABS i opon.

Ile kosztuje wymiana amortyzatorów?

Zastanawiasz się, ile kosztuje wymiana amortyzatorów? Poniesione koszty uzależnione są od wielu czynników, przede wszystkim modelu i marki samochodu oraz rodzaju samych amortyzatorów. Standardowo cena usługi mieści się w granicach od 100 do 200 złotych za komplet na jedną oś. Do rachunku należy dodać kosz zakupu samej części. Mechanik może zamontować nowe lub używane amortyzatory. Za fabrycznie nową część możesz zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.