Warning: The magic method Bunyad_Demo_Import::__wakeup() must have public visibility in /home/u312109734/domains/dlsgallery.com/public_html/wp-content/plugins/bunyad-demo-import/inc/class-ocdi-main.php on line 352
Egzotyczne palmy w ogrodzie - Serwis informacyjny
Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Egzotyczne palmy w ogrodzie

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wiele osób uważa, że palmy, które pochodzą z ciepłych krajów, nie nadają się do uprawy w ogrodzie. Jednak istnieją odmiany, które są bardzo wytrzymałe, a nawet tolerują mróz. Niektóre gatunki są odporne na temperaturę do minus 23 stopni Celsjusza. Przy odrobinie troski, nawet pewne odmiany agawy i bananowce mogą przetrwać polską zimę.

Wybór palmy – ograniczenia

Aby palma prezentowała się w pełnej krasie, ogrodnicy-hobbyści muszą wybrać odpowiedni gatunek. Wiele palm rośnie tylko na szczycie pnia, co sprawia, że ​​nie nadają się do ogrodów zimowych. Tutaj wysokość jest zwykle ograniczona do 2,50 do 3,00 metra. Jeśli chce się uprawiać palmy w swoim ogrodzie zimowym, należy wybierać gatunki wielopniowe lub niskiego wzrostu.

Jest jednak jeszcze jedno ograniczenie – klimat. Zasadniczo palmy z Australii, Azji Wschodniej i Morza Śródziemnego, tolerują zimno. Szczególnie odporna na niskie temperatury jest palma konopna (Trachycarpus fortunei).

Z drugiej strony, jeśli chce się posadzić palmę w ogrodzie, wysokość rośliny nie stanowi ograniczenia.

Palma – na co zwracać uwagę?

Kupując palmę należy się upewnić, że roślina wygląda zdrowo, a liście nie są poplamione. Trudno jest uratować uszkodzoną roślinę, więc lepiej nie ryzykować. Szczególnie, że ceny są dosyć wysokie.

Zawsze należy bacznie obserwować czy roślina nie została zaatakowana przez szkodniki. Jeżeli warunki uprawy nie są odpowiednie (zbyt ciepłe lub zbyt suche powietrze), palma jest narażona na ataki wełnowców i przędziorków.

Jeśli inwazja jest niewielka, wystarczy zebrać szkodniki.

Trochę egzotyki w ogrodzie

Palmy przywodzą na myśl egzotyczne miejsca wypoczynku. Jednak mogą wyglądać pięknie także w polskich ogrodach, jeśli są odpowiednio dobrane i zadbane. Do takiej uprawy nadają się między innymi:

1. Palma konopna (Trachycarpus fortunei)

Palma konopna to prawdziwy klasyk. Jest często spotykana jako roślina doniczkowa na tarasach i w ogrodach. Ich wolniejszy wzrost ma tę zaletę, że rzadko trzeba je przesadzać. Trachycarpus fortunei preferuje miejsce częściowo zacienione niż słoneczne, osłonięte od wiatru – idealnie nadaje się do tego ściana domu.

2. Palma daktylowa (Phoenix)

Roślina doniczkowa występująca na wielu szerokościach geograficznych od Ameryki Południowej po Indie i Tajwan. Ciekawostką jest fakt, że palma daktylowa jest miernikiem wilgotności. Im bardziej suche powietrze, tym bardziej wznoszą się jej pierzaste liście. W ten sposób może złapać każdą kroplę wody i skierować ją do korzeni. Kiedy powietrze jest wilgotne, liście odchylają się łukiem na zewnątrz. Phoenix preferuje wysoki poziom wilgotności i dużo miejsca, aby czuć się komfortowo.

3. Palma miodowa (Jubaea chilensis)

Palma miodowa jest okazem, który przyciąga uwagę rozłożystymi, pierzastymi liśćmi. W przeciwieństwie do palmy daktylowej, jest dosyć duża. Chociaż nadaje się również jako roślina doniczkowa, osiąga duże wysokości w ziemi.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/palmy-palmy-mrozoodporne.html.

Kwietnik kubik stalowy loft https://gayer.com.pl/ogrzewacze-do-ogrodu-eleganckie-i-funkcjonalne-rozwiazanie-na-chlodne-wieczory/ ncjapiekna.com.pl