Ad
Ad
Ad
Ciekawe

System Zarządzania Jakością wg ISO 9001

Pinterest LinkedIn Tumblr

Warto postarać się o wprowadzenie nowoczesnego systemu zarządzania jakością – dla swojego własnego dobra. Chociażby z tego względu, aby móc w przyszłości powalczyć o jeszcze większe grono klientów. Pomóc w tym może certyfikat iso 9001. 

Harmonogram dla iso 9001

Wdrożenie iso 9001 powinno odbywać się według ściśle określonego harmonogramu. Tylko wtedy będzie ona w stanie przynieść spodziewany skutek. Od czego należy więc zacząć? Od wstępnego rozpoznania tego, jakie są dokładnie potrzeby firmy. Warto również skupić się na potrzebach, jakie ściśle powiązane są z Systemem Zarządzania Jakością iso 9001. Następnym krokiem są szkolenia. W pierwszej kolejności dla kadry kierowniczej, aby byli oni świadomi tego, z jakimi wyzwaniami trzeba będzie się zmierzyć. Następne osoby, które będą musiały odbyć szkolenia, to pracownicy podstawowi. 

Początkowy audyt

Po tych dwóch początkowych krokach, czas na audyt iso 9001. Tzn. cały proces sprawdzenia dzieli się na dwa etapy. Pierwszy – audyt wstępny, który ma miejsce po dwóch pierwszych krokach. Co on ma na celu? Potwierdza on ewentualne zgodności z normami iso 9001. Warto również zwrócić uwagę na to, że przeprowadzenie takiego audytu należy powierzyć specjalistom. Taką firmą może być m.in. DJB doradztwo. Po zakończeniu tego audytu czas na szczegółowy plan, który będzie uwzględniał poszczególne procesy, jakie mają być wprowadzone. Ważne jest również ustalenie tego, kto będzie odpowiedzialny za wykonanie poszczególnych elementów.

Pełnomocnik ds. Jakości

Plan został opracowany. Czas na to, aby został wyznaczony Pełnomocnik ds. Jakości. To on będzie m.in. odpowiedzialny za to, aby przeprowadzać spotkania z wyznaczonymi osobami. Celem tych spotkań jest opracowanie kolejnych procesów nowego systemu zarządzania jakością. Ważna jest również redakcja procedur i księgi jakości. Następnym krokiem będzie przeprowadzenie audytu wewnętrznego (to ta druga część głównego audytu iso 9001). Konieczne jest również wprowadzenie działań korygujących, jak również zapobiegawczych. W szczególności te ostatnie są ważne. Po to, aby być pewnym tego, że po ewentualnym uzyskaniu certyfikacji, nic nie popsuło się w działaniach firmy. Na samym końcu ważne jest również sprawdzenie kierownictwa. Bo tak naprawdę to oni będą odpowiedzialni za to, czy wszystkie normy, jakie zaliczane są do międzynarodowych, faktycznie zostaną zrealizowane. Pozostaje mieć nadzieje, że audytor wyda pozytywną opinię i certyfikacja zostanie przyznana.