Warning: The magic method Bunyad_Demo_Import::__wakeup() must have public visibility in /home/u312109734/domains/dlsgallery.com/public_html/wp-content/plugins/bunyad-demo-import/inc/class-ocdi-main.php on line 352
Sztuka formowania niwaków - Serwis informacyjny
Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Sztuka formowania niwaków

Pinterest LinkedIn Tumblr

Praktycznie każdy, nawet największy laik z dziedziny ogrodnictwa, wie czym są drzewka bonsai, ale z niwakami sprawa nie wygląda już tak jasno i prosto. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ten sposób formowania roślin i jak wygląda w praktyce, zapraszamy do lektury!

Czym tak właściwie są niwaki?

Niwakami nazywamy formowane rośliny, najczęściej są to drzewa i krzewy. Ten sposób hodowli przybył do naszych ogrodów z dalekiej Azji i być może właśnie dlatego, tak często mylnie nazywane są one drzewkami bonsai.Zasadnicza różnica polega tutaj na sposobie postępowania z systemem korzeniowym rośliny: bonsai rosną w płytkich donicach, a ich korzenie są ograniczane i przycinane, natomiast niwaki rosną w gruncie i formuje się tylko ich część wystającą ponad ziemię. Sprawia to, że opisywane rośliny, osiągają większe rozmiary i wymagają nieco mniej czasu i zachodu przy hodowli oraz pielęgnacji.

W jakich ogrodach najlepiej sprawdza się ten sposób formowania roślin?

Jeśli chodzi o styl, to niwaki można z powodzeniem dopasować do każdego rodzaju ogrodu. Sposoby ich formowania mogą być mniej lub bardziej wyraziste i ekstrawaganckie, dlatego będą pięknym akcentem zarówno w nowoczesnym ogrodzie, jak i w bardziej tradycyjnym zielonym zakątku.Większym problemem będzie to, że rośliny te wymagają zdecydowanie więcej miejsca niż klasyczne bonsai, co wynika ze wspomnianych wcześniej, większych rozmiarów samego drzewka oraz jego korzeni. Chociaż w małych ogródkach, jakie często spotykamy w zabudowie szeregowej, z pewnością znajdzie się miejsce na formowanie niewielkiego cisa czy tui.

Hodowla i pielęgnacja niwaków

Najlepsze w niwakach jest to, że wcale nie ma konieczności zaczynia ich hodowli od malutkich sadzonek drzew. Z powodzeniem możemy wykorzystać swoją wyobraźnię, by nadać oryginalny kształt roślinom już rosnącym na naszej działce. Warto pamiętać jednak o tym, że drzewa i krzewy niwaki, by uzyskać i utrzymać wymyśloną przez nas formę, potrzebują konsekwentnego przycinania i formowania przez wiele lat.Do tworzenia niwaków poleca się szczególnie rośliny zielone przez cały rok, które pięknie ozdobią ogród nawet w zimie, takie jak sosna, cis czy tuja, które charakteryzują się też szybkim przyrostem, co pozwala na jak najszybsze podziwianie efektów naszej pracy. Rośliny te oprócz przycinania za pomocą sekatora, nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji, szczególnie jeśli postawimy na gatunki dobrze radzące sobie w naszym klimacie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

live.pl er.com.pl icflvacation.com