Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Zmiana danych w polisie OC – co należy wiedzieć?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Polisa OC zawierana jest na rok. W ciągu 12 miesięcy wiele danych zawartych w umowie z ubezpieczycielem może ulec zmianie. Aby polisa była ważna, wszystkie informacje dotyczące właściciela pojazdu oraz samego samochodu powinny być zgodne ze stanem faktycznym. W jakich sytuacjach konieczna jest zmiana danych w polisie OC? W jaki sposób możesz uaktualnić swoje dane? Sprawdź!

Kiedy zmiana danych w polisie OC jest konieczna?

Zmiana danych w polisie OC powinna być wprowadzona wtedy, kiedy właściciel pojazdu zmieni swoje nazwisko (na przykład po ślubie), miejsce zamieszkania oraz numer telefonu. Ponadto, ubezpieczyciel powinien zostać poinformowany w wielu innych sytuacjach, na przykład kiedy zmianie ulegnie numer rejestracyjny samochodu, jego nr VIN, dokonamy istotnych zmian konstrukcyjnych (np. zamontujemy instalację gazową) albo wyrejestrujemy pojazd. Ponadto, dokonanie korekty danych w polisie jest ważnym krokiem w przypadku zmiany właściciela pojazdu w wyniku sprzedaży lub ustanowienia współwłaściciela. Należy pamiętać, że dotychczasowy właściciel auta ma 14 dni na powiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży mienia.

Co ważne, w niektórych przypadkach wprowadzenie zmian w polisie będzie wiązało się ze zmianą wysokości składki. Towarzystwa przeliczają ponownie składkę w przypadku dopisania nowego właściciela,  przeprowadzki, wprowadzenia zmian konstrukcyjnych w samochodzie, wykupienia pojazdu leasingowego czy cesji na bank.

Jak zmienić dane?

Skorygowanie danych widniejących w umowie z ubezpieczycielem nie jest skomplikowane. Większość towarzystw umożliwia wprowadzenie zmian on-line, bez konieczności wizyty w oddziale.