Sprawny układ zawieszenia to gwarancja bezpiecznej i komfortowej jazdy. A trzeba przyznać, że jest o co dbać, bo składa się na niego wiele podzespołów, które powinny podlegać ciągłej kontroli. Niestety, ale praktycznie wszystkie ulegają zużyciu w trakcie eksploatacji, zwłaszcza na naszych polskich drogach. Obok amortyzatorów czy wahaczy, ważnym elementem układu zawieszenia jest łącznik stabilizatora. Jest to dość niepozorna część o olbrzymim znaczeniu. Jego odpowiednio wczesna wymiana może zapobiec poważniejszym awariom, a przy okazji od razu poczujemy poprawę komfortu prowadzenia samochodu. Za co odpowiada łącznik stabilizatora i jakie są objawy jego zużycia?
Łącznik stabilizatora i jego funkcja
Wśród ważnych elementów układu zawieszenia łącznik stabilizatora pełni dość istotną funkcję. Jest to element łączący, w zależności od zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, stabilizator z wahaczem lub kolumną zawieszenia (najczęściej amortyzatorem). Łączniki stabilizatora z reguły znajdują się zarówno na osi tylnej, jak i przedniej. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim prawidłowej przyczepności samochodu i jego stabilności w trakcie jazdy na zakrętach.
Sama konstrukcja łącznika stabilizatora nie jest skomplikowana. Jest to drążek, który w zależności od marki i modelu samochodu charakteryzuje się różną sztywnością, średnicą, kształtem i długością. Na jego końcach znajdują się przeguby kulowe oraz zabezpieczające je przed błotem, wodą i brudem gumowe osłonki. Element ten nie jest zazwyczaj drogi, a jego wymiana nie jest skomplikowana.
Oznaki zużycia łącznika stabilizatora
Jeśli w trakcie jazdy po wertepach i dziurach słyszymy skrzypienie czy inne niepokojące odgłosy z zawieszenia, a na zakrętach auto zaczyna zachowywać się dość niestabilnie, to prawdopodobnie łącznik stabilizatora będzie do wymiany. Do innych oznak, które jasno wskazują na to, że dni łącznika stabilizatora są już policzone, należą także zniszczone, kruszące się i popękane osłonki z gumy.
Niestety wcześniej czy później ulegają one rozkładowi. Z tego też powodu standardowo wymiana łączników stabilizatora powinna być wykonywana co kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Innym niepokojącym objawem są również odczuwalne luzy na przegubach. Ważne jest zatem, aby monitorować stan łączników i dokonać wymiany w jak najwcześniejszym stadium ich wyeksploatowania. Do myślenia powinno nam dać także nadmierne zużycie opon.
Łącznik stabilizatora – wymiana
Jak już wspomniano, wymiana łącznika stabilizatora nie jest skomplikowana i zbytnio kosztowna (zob. ceny łączników na iParts.pl). Dlatego naprawdę warto go wymienić, kiedy zauważymy już pierwsze niepokojące objawy. O wiele bardziej odczuwalna dla naszej kieszeni będzie bowiem konieczność naprawy np. wahacza czy amortyzatora, które mogą się popsuć w wyniku nieprawidłowego działania łącznika stabilizatora. Niesprawne łączniki stabilizatora powodują także szybsze zużycie się opon. Przy czym pamiętać należy o tym, że podzespół ten, podobnie jak np. tarcze i klocki hamulcowe, wymienia się parami na całej osi.