Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Blockchain – nowoczesna technologia w służbie pryszłości

Pinterest LinkedIn Tumblr

Blockchain product development widoczny jest gołym okiem. W szczególności dla osób, które mają do czynienia z kryptowalutami i inwestycjami. Blockchain to baza danych, która służy do przechowywania informacji o transakcjach, które powiązane są łańcuchem bloków. Co jeszcze trzeba wiedzieć na ten temat?

Łańcuch przydatnych informacji

Jeden blok wchodzący w skład blockchain, składa się z nagłówka danych. Po napełnieniu jednego bloku pożądanymi informacjami, tworzy się następny. Przy czym każdy kolejny ma powiązania z poprzednim. Ich budowa jest taka sama. Nagłówki, dane, powiązania, napełnianie i tak aż do … . No właśnie czy ten ciąg danych zawartych w wirtualnej księdze finansowej (jak całość jest również nazywana) kiedyś się kończy? Nie. Nie da się tak naprawdę policzyć, ile takich łańcuchów wchodzi w skład blockchain. 

Blockchain design jest bardzo skomplikowany. Nie lada ciekawostkę stanowi fakt, że jeden, nowy blok, tworzący miejsce na nowe informacje, pojawia się średnio co 10 minut.

Różnego rodzaju transakcje

Blockchain designer zadbał o to, aby w bloku znalazły się nie tylko informacje odnoszące się do giełdy kryptowalut. Technologia blockchain pozwala również na gromadzenie transakcji, które odnoszą się do udziałów akcji, stanów własności, kupna wytworzeniu energii elektrycznej, umów handlowych. Wszyscy kojarzą te łańcuchy bloków z coinami, ale nie można zapomnieć o tym, że jest to technologia wykorzystywana również w przypadku zwykłych giełd walutowych.

Mechanizm kryptograficzny

10Clouds, czy też inne firmy, które zajmują się technologią blockchain, bazują na mechanizmie kryptograficznym. Gdyby nie to, całość nie byłaby możliwa. Co więcej, należy dodać, że kryptowaluty wzięły swoją nazwę właśnie od kryptografii.

Co zapewnia podstawowy mechanizm kryptograficzny? Dzięki temu wszystkie zestawy danych mogą zostać zintegrowane. Dzięki skomplikowanej technologii możliwy jest do uzyskania tzw. hash, czyli skrót, który pozwala na identyfikację jednego zestawu danych. Hash dla wielu to nic innego, jak jednoznaczne “odciski”, które pozwalają na wyliczenie “skrótu” danych. 

Baza danych

Na rynku kryptowalut, blockchain czuje się bardzo dobrze. To technologia, która stale się rozwija, zapewniając dostęp do niesamowitej ilości informacji. Tworzone są rozproszone bazy danych. To one odpowiedzialne są za przechowywanie wszystkich transakcji, jakie są w odpowiedni sposób oznakowane. Tylko dzięki temu są one łatwe do rozpoznania, jeżeli tylko będzie taka konieczność w przyszłości.