Ad
Ad
Ad
Dom i wnętrze

Okna w domach energooszczędnych: praktyczne porady

Pinterest LinkedIn Tumblr

Większość osób spełniających marzenie o swoich własnych czterech kątach decyduje się na dom zaprojektowany w technologii energooszczędnej. Nowoczesne budynki o nieskomplikowanej bryle są przyjazne środowisku i portfelowi. Aby dom rzeczywiście generował niskie koszty utrzymania, należy wyposażyć go w stolarkę okienną spełniającą ściśle określony normy. Co warto wiedzieć o rozmieszczeniu i wyborze okien do domu energooszczędnego? Sprawdź nasze rady!

Rozmieszczenie i wybór okien do domu energooszczędnego – podstawowe zasady

Rozmieszczenie i wybór okien do domu energooszczędnego nie może być przypadkowy. Przede wszystkim, w domach wzniesionych w tej technologii duży nacisk kładzie się na pozyskiwanie energii ze słońca. Aby do wnętrz wpadało jak najwięcej światła, należy zamontować okna od południowej strony. Liczba okien zamontowanych od strony północnej powinna zostać maksymalnie ograniczona.

Okna energooszczędne powinny być szczelną barierą dla ogrzanego wewnątrz domu powietrza oraz chłodnych podmuchów z zewnątrz. Najważniejszym parametrem mówiącym o szczelności okien jest Uw, czyli współczynnik przenikalności cieplnej. Dla okien energooszczędnych wartość współczynnika wynosi maksymalnie 0,8 W/(m2K). Im jest on niższy, tym mniejsze są straty ciepła. Najlepsi producenci oferują modele o ekstremalnie niskiej przenikalności na poziomie 0,6-0,7 W/(m2K).

Zaufany producent

Zanim wybierzesz konkretne okna, sprawdź, czy posiadają one specjalistyczne certyfikaty potwierdzające ich jakość. Pamiętaj o tym, że nawet najlepsze okno nie będzie dobrze spełniało swojej roli, jeśli zostanie nieprawidłowo zamontowane. Aby uniknąć błędów, warto skorzystać z usług fachowców.