Ad
Ad
Ad
Zdrowie i uroda

Jakie wyróżnia się metody parzenia kawy?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz przyrządzić kawę w swoim domu? Chcesz poznać metody przyrządzania pobudzającego napoju? Sprawdź, jakie są najczęściej wykorzystywane i oceń, która z nich najbardziej przypadnie Ci do gustu.

Czy metoda parzenia kawy jest istotna?

Wybór sposobu przyrządzania kawy w domu nie należy do najłatwiejszych zadań. Każdy miłośnik smaku tego pobudzającego napoju wie, jak ważny jest sam proces jego przygotowywania. Metod na uzyskanie aromatycznej esencji istnieje bardzo dużo. W trakcie wyboru należy uwzględnić kilka kwestii takich, jak:

 

 • akcesoria, za pomocą których uzyskiwany jest napój,
 • wybór wysokiej jakości kawy ziarnistej,
 • smak i intensywność ziaren,
 • zawartość kofeiny,
 • czas potrzebny do przygotowania kawy. 

Metody parzenia kawy – jakie istnieją?

Każdy, kto ma okazję przyrządzić kawę samodzielnie, ostatecznie wybiera swoją ulubioną metodę, która jest dostosowana do jego indywidualnych preferencji. Wyróżnia się kilka najbardziej popularnych metod, za pomocą których możliwe jest uzyskanie bardzo wyrazistych w smaku esencji. Istnieją alternatywne sposoby, wykorzystujące urządzenia takie jak kawiarka czy chemex lub nieco bardziej nowoczesne, do których potrzebny jest ekspres. Należy jednak pamiętać, że w przypadku każdej z nich, dobrze jest wykorzystywać świeże ziarna. Najlepiej zmielić je tuż przed rozpoczęciem procesu parzenia. Kawa ziarnista rozdrobniona przed samym zaparzeniem pozwoli uzyskać możliwie najlepszy aromat. 

Kawa z kawiarki

Korzystanie z kawiarki należy do jednych z najbardziej tradycyjnych metod parzenia kawy. Świeżo zmieloną kawę umieszcza się w specjalnym sitku, a wodę w dolnym zbiorniku urządzenia. Ciśnienie, które uwalnia się w trakcie podgrzewania kawiarki sprawia, że woda przepływa przez sitko, trafiając do najwyższej części w postaci aromatycznej, czarnej kawy. Można ją pić w naturalnej postaci lub z dodatkiem mleka.

Chemex

Chemex to narzędzie, które traktowane jest jako alternatywna metoda parzenia kawy. Jest to proces przelewowy, który wykorzystuje:

 

 • szklane naczynie w kształcie klepsydry (Chemex),
 • filtr papierowy,
 • wagę kuchenną,
 • dzbanek do wody ze specjalną, podłużną rurką.

 

Zmieloną kawę umieszcza się w filtrze złożonym w stożek, umieszczonym w szklanym naczyniu. Mieszankę zalewa się wodą w temperaturze ok. 95 stopni Celsjusza. Proces uzyskiwania kawy w ten sposób wymaga precyzji i cierpliwości, jednak pozwala uzyskać wyjątkowo aromatyczną esencję. 

Ekspres kolbowy

Ekspres kolbowy idealnie sprawdza się u osób, które posiadają dość dużo miejsca w swojej kuchni. Najczęściej korzysta się z niego w restauracjach, kawiarniach i lokalach gastronomicznych. Dzięki niemu można uzyskać wiele rozmaitych wersji napojów kawowych takich, jak:

 

 • caffe latte,
 • cappuccino,
 • flat white,
 • americano.

 

Najczęściej tworzone są one za pomocą espresso i dostosowanej do rodzaju napoju ilości spienionego mleka. Niezależnie od tego, którą z nich się preferuje, dobrze jest wybrać ziarna kawy, za pomocą których napój będzie posiadał wysoką jakość. Sprawdzone ziarna, sprowadzane od najbardziej cenionych producentów z całego świata, można znaleźć w sklepie internetowym Cafe Silesia