Ad
Ad
Ad
Zdrowie i uroda

Jak długo utrzymuje się wybielanie zębów?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zdrowe, olśniewająco białe zęby z pewnością są ogromnym atutem. Niestety, wiele czynników sprawia, że szkliwo traci swój jasny odcień. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być zabieg wybielania zębów. Dowiedz się więcej na jego temat i sprawdź, jak długo można cieszyć się efektami. O szczegóły poprosiliśmy ekspertów z kliniki Ortodentika w Łukowie.

Na czym polega wybielanie zębów?

Profesjonalne metody wybielania zębów polega na naniesieniu na szkliwo żelu wybielającego, a następnie jego aktywacji za pomocą światła. W tym celu można wykorzystać zarówno specjalne lampy, jak i lasery. Składnikiem aktywnym preparatów często jest nadtlenek wodoru, chociaż dostępne są również inne produkty. Jednym z nowoczesnych, chętnie wybieranych zabiegów jest rozjaśnianie z regeneracją szkliwa, wykorzystujące preparaty z nanohydroksyapatytem. Cały zabieg najczęściej trwa do 2 godzin, a efekty widoczne są natychmiast. W trakcie jednej sesji możliwe jest wybielenie zębów o 7-8 tonów. Na 2 tygodnie przed zabiegiem zaleca się wykonanie profesjonalnej higienizacji – przypominają specjaliści kliniki Ortodentika w Łukowie.

Wybielanie zębów – trwałość efektów

Trwałość rezultatów wybielania zębów zależeć będzie w dużej mierze od zachowania odpowiedniej dyscypliny przez samego pacjenta. Najczęściej zaleca się stosowanie ścisłej, tzw. „białej” diety. Polega ona na spożywaniu wyłącznie produktów, które nie barwią szkliwa. Szczególnie uważać należy na czerwone wino, owoce jagodowe, buraki, kawę i herbatę – uczulają eksperci kliniki Ortodentika. Warto też ograniczać spożywanie produktów silnie barwiących w codziennej diecie również po upływie 2 tygodni. Przy zastosowaniu się do tej reguły oraz prawidłowej higienie jamy ustnej rezultaty wybielania zębów powinny utrzymać się przez ok. 2-3 lata. Po tym czasie zabieg można powtórzyć, pod warunkiem, że w międzyczasie nie pojawiły się przeciwwskazania.

Co wpływa na kolor zębów?

Na kolor naszych zębów wpływa nie tylko wspomniana już dieta, a konkretnie spożywanie produktów barwiących szkliwo. Przebarwienia mogą być powodowane również przez:

 • palenie tytoniu,
 • przyjmowanie niektórych antybiotyków, w tym tetracyklin,
 • urazy zęba, które wywołują obumarcie nerwu,
 • naturalny proces starzenia,
 • nadmierna podaż fluoru w okresie tworzenia się zębów,
 • kamień nazębny i osad płytki nazębnej.

 

Przyczyny pojawiania się przebarwień są jednym z czynników, który ma znaczenie w kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Pamiętaj, że nie w każdym przypadku efekt będzie taki sam – głębokie przebarwienia są znacznie trudniejsze do usunięcia. Na szczęście w ofercie klinik dostępne są coraz nowocześniejsze rozwiązania, które coraz skuteczniej rozwiązują ten problem.

Kto może zdecydować się na wybielanie zębów

Wybielanie zębów w gabinecie za pomocą aktywowanego światłem żelu to nie tylko skuteczny, lecz także bezpieczny dla pacjenta zabieg. Mogą poddać mu się osoby zarówno z przebarwieniami powierzchniowymi, jak i położonymi nieco głębiej, a często nawet te o wrażliwych zębach – wtedy zaleca się procedurę wybielająco-regenerującą. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do przeprowadzenia wybielania zębów. Należą do nich:

 • próchnica,
 • choroby dziąseł i przyzębia, np. paradontoza,
 • okres ciąży i karmienia piersią,
 • stan zapalny w jamie ustnej,
 • alergia na jakikolwiek składnik preparatu,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • ogólne osłabienie organizmu,
 • aparat ortodontyczny (zaleca się odczekanie ok. pół roku od jego zdjęcia).

Domowe wybielanie zębów a profesjonalne metody

Wiele osób zastanawia się, czy jedynie profesjonalne wybielanie zębów przyniesie odpowiednie rezultaty. Przede wszystkim należy pamiętać, że metody stosowanie w gabinecie stomatologa przeprowadzane są z wykorzystaniem silniej działających substancji. Pozwala to na osiągnięcie nie tylko bardziej spektakularnych, lecz także szybszych rezultatów. Należy również pamiętać, że wybielanie szkliwa pod okiem profesjonalisty jest też bezpieczniejsze dla nas samych oraz naszych zębów. Domowe metody polegają głównie na lekkim ścieraniu szkliwa, co może je osłabiać i uwrażliwiać. Osobom, które z jakichkolwiek powodów nie chcą zdecydować się na klasyczne wybielanie w gabinecie, zaleca się profesjonalne nakładki wybielające przygotowane przez stomatologa.