Warning: The magic method Bunyad_Demo_Import::__wakeup() must have public visibility in /home/u312109734/domains/dlsgallery.com/public_html/wp-content/plugins/bunyad-demo-import/inc/class-ocdi-main.php on line 352
Koła pasowe, jaka jest ich rola? Ile kosztuje wymiana? - Serwis informacyjny
Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Koła pasowe, jaka jest ich rola? Ile kosztuje wymiana?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Silnik samochodu jest sercem wszystkich układów, żeby jednak jego pulsująca moc mogła do nich dotrzeć, musi zostać przeniesiona w sposób mechaniczny. W tym celu wykorzystywane są przekładnie pasowe, których nieodłącznym elementem są koła pasowe. Jak ich działanie wygląda w praktyce? Co dokładnie zasilają? Jakie są awarie kół pasowych i jak wygląda ich naprawa?

Koła pasowe i ich funkcja

Funkcja, jaką pełnią koła pasowe, to przede wszystkim przeniesienie napędu wału korbowego na pozostałe elementy silnika. Są to najczęściej takie podzespoły jak alternator, który ładuje akumulator podczas pracy silnika oraz zapewnia prąd różnym układom elektrycznym samochodu, klimatyzacja oraz układ wspomagania kierownicy. Nieodłącznym towarzyszem koła pasowego jest pasek wielorowkowy. Warto mieć to na uwadze, ponieważ oba te elementy ulegają zużyciu.

Tym samym rola koła pasowego jest naprawdę ważna i jego usterka może doprowadzić do kolejnych poważnych awarii. Przy czym inne typy kół pasowych są montowane do silników benzynowych, a inne do silników wysokoprężnych. W tym pierwszym przypadku z powodu generowania mniejszych drgań zastosowanie znajdują koła pasowe otwarte. Natomiast w silnikach diesla stosuje się koła pasowe zamknięte. Ogólnie ze względu na drgania, jakie wywołuje praca przekładni pasowych, koła pasowe są konstruowane w taki sposób, aby pełnić również rolę tłumika.

Przyczyny i objawy awarii koła pasowego

Koła pasowe są z reguły produkowane z wysokiej klasy materiałów, które muszą wytrzymać silne przeciążenia. Z tego też powodu ich eksploatacja przez dość długi czas może być bezproblemowa. Producenci co prawda zalecają kontrolę stanu kół pasowych co około 60 tysięcy kilometrów. Z powodzeniem jednak wytrzymują one nawet 100 tysięcy kilometrów przebiegu. Oczywiście dzieje się tak wtedy, gdy nie pojawiają się inne czynniki wpływające na ich szybkie zużycie. 

Do tych najgroźniejszych należą brud, kurz i woda, które mogą zanieczyszczać koło pasowe w sytuacji, gdy silnik pozbawiony jest osłonek. Przyczyną awarii może być też zły montaż koła pasowego (np. nowe koło montowane na starych śrubach, co jest niedopuszczalne), a także złe wyważenie koła pasowego. Objawami zużycia lub usterki koła pasowego są piski i dziwne odgłosy wydawane przez pracę paska oraz wzmożone drgania. Stan koła pasowego można również skontrolować wizualnie. Zardzewiałe i wyszczerbione z przemieszczonym paskiem wielorowkowym, nadają się do wymiany.

Koła pasowe – wymiana

Koszty wymiany koła pasowego zależą przede wszystkim od ceny samego koła. Z reguły tego typu elementy nie są horrendalnie drogie, wszystko jednak zależy od marki i modelu samochodu. W jednym nowe koło pasowe to koszt rzędu około 150 złotych, a w drugim 700 złotych albo i więcej. Jeśli nie wiesz, ile kosztuje koło pasowe do Twojego samochodu, zajrzyj na Ucando.pl. Jest tam dostępna szybka wyszukiwarka części samochodowych, która pozwoli Ci znaleźć pasujący model koła pasowego, a w razie potrzeby, będziesz mógł go od razu kupić.

https://beesafe.pl/porady/male-tablice-rejestracyjne/ https://beesafe.pl/porady/samochod-do-20-tys/ https://beesafe.pl/porady/sportowe-auta-do-20-tys/